Mətbuat şərhi 04 aprel 2024
Aprelin 4-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Konqo Respublikasının Prezidenti Deni Sassu-Nqessonun iştirakı ilə Azərbaycan-Konqo sənədlərinin imzalanması mərasimi olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Konqo Respublikasının Prezidenti Deni Sassu-Nqesso “Azərbaycan Respublikası və Konqo Respublikası arasında əməkdaşlıq haqqında Bəyannamə”ni imzaladılar.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin prezidenti Rövşən Nəcəf və Konqo Respublikasının Milli Neft Cəmiyyətinin baş direktoru Maixent Raoul Ominga “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkəti ilə Konqo Milli Neft Şirkəti arasında təlim haqqında Anlaşma Memorandumu”nu imzaladılar.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin prezidenti Rövşən Nəcəf və Konqo Respublikasının Milli Neft Cəmiyyətinin baş direktoru Maixent Raoul Ominga “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkəti ilə Konqo Milli Neft Şirkəti arasında “Congolaise de Raffinage” neft emalı zavodunun təkmilləşdirilməsi və genişləndirilməsi haqqında Şərtlər Razılığı”nı imzaladılar.
Azərbaycan Respublikasının ekologiya və təbii sərvətlər naziri Muxtar Babayev və Konqo Respublikasının ətraf mühit, dayanıqlı inkişaf və Konqo hövzəsi naziri xanım Arlette Soudan Nonault “Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Konqo Respublikasının Ətraf Mühit, Davamlı İnkişaf və Konqo Hövzəsi Nazirliyi arasında ətraf mühit, təbii sərvətlərin davamlı idarə olunması və iqlim dəyişmələri üzrə əməkdaşlıq sahəsində Niyyət Protokolu”nu imzaladılar.

Azerbaijan, Republic of the Congo signed documents-more
A ceremony of signing documents has been held with the participation of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Republic of the Congo Denis Sassou Nguesso.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Republic of the Congo Denis Sassou Nguesso signed the “Declaration on Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of the Congo”.
President of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan Rovshan Najaf and Director General of the Société Nationale des Pétroles du Congo, the national oil company of the Republic of the Congo, Maixent Raoul Ominga signed the “Memorandum of Understanding on Training between the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan and the National Oil Company of the Republic of the Congo”.
President of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan Rovshan Najaf and Director General of the Société Nationale des Pétroles du Congo, the national oil company Republic of the Congo, Maixent Raoul Ominga signed the “Agreement on Terms for Improvement and Expansion of the Congolaise de Raffinage oil refinery between the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan and National Oil Company of Republic of the Congo”.
Minister of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan Mukhtar Babayev and Minister of Environment, Sustainable Development and the Congo Basin of the Republic of the Congo Arlette Soudan-Nonault signed the “Protocol of Intent on Cooperation in the field of Environment, Sustainable Natural Resource Management, and Climate Change between the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan and Ministry of Environment, Sustainable Development and the Congo Basin of the Republic of the Congo”.